Ses Yalıtım Süngeri

AnasayfaSes Yalıtım Süngeri

Ses Yalıtım süngerleri , sesi engellemeye yönelik ses yutucu ve sesin emilimi sağlayarak, ses yalıtımı uygulamalarında kullanılan ürünlerdir. İki çeşit ses yalıtım süngeri vardır bunlar akustik yalıtım sağlayanlar ve ses kesici yalıtım süngerleridir.

Akustik Ses Yalıtım Süngeri

Piramit, labirent ve yumurta gibi formlarda üretilen akustik ses yalıtım süngerleri ortamdaki akustik düzenlemek adına kullanılmaktadır. Ses emici özelliktedirler ve Yanmaz, I. sınıf hammadeden üretilirler. Akustik düzenleme derken kastettiğimiz örnek olarak bir müzik stüdyosundaki eko, yankılanma gibi ses karmaşalarından kurtulmak ortamdaki ses kalitesini ve performansını arttırmaktır. Akustik sünger olarakta bilinirler. Uygulamaları basit esnek ürünlerdir.

Ses Kesici Yalıtım Süngeri

Sesin bir yerden bir yere geçişini direkt olarak engelleyen etkili ürünlerin birleşiminden oluşan ses yalıtım süngeridir. Rebonded Bondeks Süngerpan dediğimiz yoğun sünger ile epdm ağır kurşun bariyerin birlikte uygulanması güçlü bir ses yalıtım ürününü ortaya çıkartmakla beraber çok yüksek frekanslı seslerin geçişi engellenecektir.

Genel Özellikleri

Ses yalıtım süngerleri akustik ses düzenlemeler için kullanılan yanmaz I. sınıf ISO belgeli ürünlerdir. Esnek ve hafif yapısı sayesinde kolay uygulanır. Profil ve piramit gibi farklı kesit yapıları sayesinde artırılmış ses yutuculuk değerlerine sahiptir.Kendinden yapışkanlı tipleri ile kolay uygulama sağlar. Ses yutucu özelliğinin yanı sıra bariyerli tipleri ses geçiş kaybı sağlar.

  • Kendiliğinden yapıştırıcılı modelleri bulunur.
  • Epdm Bariyer ile uygulanabilmektedir.
  • Değişik renklerde üretilebilmektedir.
  • Akustik düzenleme sağlanmaktadır.
  • ISO – TUV cert kalite belgeli ürünlerdir..
  • I. sınıf yanmaz hammadeden yapılmaktadır.
  • %80e varan ses yalıtım performansı sağlanır.

Ses Yalıtım Süngeri Uygulanış Şekli

Yapıştırma için özel solid sıvı yapıştırıcısını önermekteyiz. Uzun ömürlü bir uygulama sağlamaktadır. Yapıştırıcısı m2′ ye 200 gram kadar gelecek kadar kullanılmalıdır. Yapıştırma işlemi yapılırken sünger ile yapıştırılacak yüzeye ince bir film tabakası oluşturulacak kadar sıvı yapıştırıcı sürülür. Ardından yapıştırıcının kuruması için 1-2 dakika yeterli olucaktır. Daha sonra ise sünger yapıştırılacağı yüzeye homojen bir şekilde hafifçe elle preslenerek yapıştırma işlemi tamamlanır. Bu işlem her yüzey için ayrı ayrı yapılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı yer bir hava kanalıysa tüm iç yüzler yalıtım süngeri ile kaplandıktan sonra uygulama tamamlanmış olur. Burada önemli olan, uygulama yapılan yüzeylerin tamamen malzeme ile kaplanmasıdır. İşlem bittiğinde uygulamanın yapıldığı yerlere bakıldığında tamamen malzeme gözükmeli açık bir yer kalmamalıdır.