Ses Yalıtım Malzemeleri

AnasayfaSes Yalıtım Malzemeleri

Ses Yalıtım Malzemeleri , mekandaki şikayet ve isteklerinize göre değişmektedir. Ses yalıtım malzemeleri arasında doğru seçimi yapabilmek için mutlaka keşif yapılmalıdır. Her ürünün kendine has ayrı özellikleri bulunmaktadır. Bazı ses yalıtım malzemeleri için çeşit ve renk modelleri mevcuttur.

Amaçları var olan tüm sesleri azaltarak rahatsız edici özelliklerini ortadan yok etmesidir. Ses yalıtım malzemesi kendine öz özellikleri kullanarak uygulanan alanlarının da belirlenmesini sağlar. Bir çok yerde sesin rahatsız edici olması da bu sayede engellenebilmektedir. Kalabalık yaşam alanların oluşması, yüksek seste çalışan makineler ya da diğer faktörler sesin giderek rahatsız edici bir hal almasına neden olur. Bu da zamanla insanlarda hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara yol açar.Ses yalıtımı sesin oluştuğu her ortam için yapılabilmektedir.

Sünger Ses Yalıtım Malzemesi

Ses yalıtım malzemesi grubundan olan süngerler uygulamalarda en sık kullanılan ürünlerdendir.Akustik düzenlemeler için akustik süngerler, yüksek sesleri kesmek,ses izolasyonunu yapmak için ise bariyerli süngerler,orta derecedeki sesleri kesmek için bondex süngerpan kullanılır.

Diğer Ses Yalıtım Malzemeleri

Süngerlerin dışında zeminler veya süngerler ile birlikte güçlü ses izolasyonu sağlayan malzemeler mevcuttur. Zeminlerde titreşim ve darbe emici malzemeler genellikle kauçuk ürünlerdir.Tabanı kauçuklu zemin ses yalıtım halısıda zeminlerde tercih edilir.Temizlenmesi kolay bir üründür.Duvarlarda heraklit levha veya ısı yalıtımıda sağlayan taş yünü tercih edilir.

Genel Özellikleri

Ses yalıtım malzemeleri ses yalıtımı ve izolasyonu sağlamak için kullanılan I. sınıf ISO belgeli ürünlerdir.Kendinden yapışkanlı tipleri ile kolay uygulama sağlanır.Ses frekansına göre kullanılan malzeme değişmektedir.Doğru malzeme kullanılmalıdır.Aksi takdirde istenilen sonuç ortaya çıkmayacak gürültü devam edecektir.

  • Kendiliğinden yapıştırıcılı modelleri bulunur.
  • Tireşimi önlemek içinde kullanılırlar.
  • Farklı ebat ve kalınlıkta üretilirler.

Ses Yalıtım Malzemelerini Uygulamak İçin

Yapıştırma için özel solid sıvı yapıştırıcısını önermekteyiz. Uzun ömürlü bir uygulama sağlamaktadır. Yapıştırıcısı m2′ ye 200 gram kadar gelecek kadar kullanılmalıdır. Yapıştırma işlemi yapılırken sünger ile yapıştırılacak yüzeye ince bir film tabakası oluşturulacak kadar sıvı yapıştırıcı sürülür. Ardından yapıştırıcının kuruması için 1-2 dakika yeterli olucaktır. Daha sonra ise ses yalıtım malzemesinin yapıştırılacağı yüzeye homojen bir şekilde hafifçe elle preslenerek yapıştırma işlemi tamamlanır. Bu işlem her yüzey için ayrı ayrı yapılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı yer bir hava kanalıysa tüm iç yüzler yalıtım malzemeleri ile kaplandıktan sonra uygulama tamamlanmış olur. Burada önemli olan, uygulama yapılan yüzeylerin tamamen malzeme ile kaplanmasıdır. İşlem bittiğinde uygulamanın yapıldığı yerlere bakıldığında tamamen malzeme gözükmeli açık bir yer kalmamalıdır.