Bateri Odası Ses Yalıtımı

AnasayfaBateri Odası Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı için yapılacak girişim, bütçeye bağlı olarak strafor ve izolasyon perdeleri gibi basit ve genel olarak fazla işlevsel olmayan malzemeleri uygulamaktan, bunların yanında cam yünü / taş yünü gibi malzemeler kullanarak hatta gerekli akustik ölçümleri yapıp doğru yerlere bas yutucular vs. konumlandırılarak yüzen bir oda tasarlamaya kadar gidebilen ucu bucağı açık bir süreçtir.

Akustik davullar için yapılması elzem olan bu tadilatlar oldukça pahalıdır ve eğer doğru planlanmaz, uygun malzemeler doğru şekilde kullanılmazsa hiç bir işe de yaramayabilir.

Diğer taraftan sesin yanında komşu dairelere yayılan titreşimler de en az onun kadar rahatsız edicidir ve mutlaka önlenmeleri gerekir.

Bunun için ilk bakışta oldukça ilginç gelen ama dünya çapında bir çok yerde kullanılan ve başarılı olduğu ben dahil çoğu insan tarafından doğrulanan bir yöntem var.

2 büyük ahşap platformu, dayanıklı bir ağaçtan linkteki şekilde ve ölçülerde kestirip, aralarında tenis topları, alttakinin alt yüzeyinde 8-12 tane lastik takoz, üsttekinin üst yüzeyinde de bir jimnastik matı olacak şekilde ayarladıktan sonra üstünde oluşan tüm titreşimleri tenis topları ve lastik takozlar sayesinde emerek yayılmasını önleyen bir düzenek elde etmiş oluyorsunuz.

Tarafımdan bir buçuk senedir kullanılmakta olan bu yöntem, öncesinde aşağıdan türlü çeşitli malzemeyi tavana fırlatarak rahatsız olduğunu anlatmaya çalışan psikopat alt komşumun yukarı sağlık topu atmasını önlemiş, benim de gece istediğim saatlere kadar kimseyi rahatsız etmeden çalışabilmemi sağlamıştır.

Toplam maliyeti de 150-200 lirayı geçmez bunun.

Yapacağınız küçük bir araştırmayla yapılışı hakkında bilgi veren oldukça fazla sayıda yer bulabilirsiniz.

Apartmanda çalışacaksanız akustikten ziyade iyi bir elektronik davul öneririm. Apartmanda yüzen oda yapıp akustik davulla kullanmak, çok büyük ihtimalle astarı yüzünden pahalıya gelecek bir girişimdir.

Haliyle bu tip bir düzenekle titreşimleri yok etmeniz, elektronik davulunuzla rahatça çalışabilmeniz için düşük maliyetli ve yeterli bir işlemdir.

Özellikle apartman dairesi gibi mahallerde komşuları rahatsız etmeden çalışabilmek için mutlaka yapılması gereken tadilatları içeren liste olarak nitelenebilir.

Bu konuyu ses ve titreşim engelleyici önlemler olarak iki farklı açıdan ele almak lazım.