Bariyerli Akustik Sünger

AnasayfaBariyerli Akustik Sünger

Akustik süngerler orta frekanslar için etkili olduğundan hem akustik süngerden faydalanmak hemde ses kesmek için bariyerli yanmaz akustik süngerler tercih edilir.Bariyerli yanmaz akustik süngerler poliüretan ve melamin köpükten üretilen süngerlerin arasına epdm bariyer yapıştırılarak elde edilmesiyle oluşur. Akustik süngerler ses sorunlarını giderme çalışmasında uygulanan ve yüksek akustik izolasyon değerleri ile sorunları tamamen ortadan kaldıran ses yalıtım süngerleridir. Ses yalıtımında yetersiz kaldığı ortamlarda yani ses seviyesi yüksek olan mekanlarda bariyerli modeli kullanılmaktadır. Epdm ses bariyeri ses kesici yetenektedir. Yüksek yoğunlukta üretilmektedir. Bu malzeme akustik süngerin arasına lamine edilmektedir. Bariyerli akustik sünger hem seslerin düzene koyulmasını hem de ses geçişlerinin kayba uğratılmasını sağlamaktadır. Ses ortamda yayıldığında başka cisimleri çarpması sonucu geri yansır.Bu yansıma sonrasında mekanda uğultu olacak ve vu durum rahatsızlık verecektir.Ses farkedilmesede insanda zararlı bir etki oluşturduğundan ses yalıtımı uygulamaları yapılması önerilir. Bariyerli yanmaz akustik süngerlerin model seçeneklerinin çokluğu herkesin zevkine uygun hale gelmesinde ki en önemli avantajdır.

Ses yalıtımı uygulaması yapılacak alanda keşif yapılması gerektiğini her seferinde vurgulamaktayız.Çünkü kullanılacak malzemeler her frekans için etili olamayabilir.BU sorunu ortadan kaldırmak içinde keşif yapılmalıdır.Yüksek frekanslar için genellikle ilk tercih bariyerli yanmaz akustik süngerlerdir.Çünkü hem akustik düzen sağlanır hemde ses yalıtımı sağlanmış olur. Bariyerli yanmaz akustik süngerler genellikle makine dairesi ses izolasyonu,stüdyo odası ses yalıtımı,sinema salonu ses yalıtımı,duvar ses yalıtımı,tavan ses yalıtımı,jeneratör odası ses izolasyonu vb alanlarda ilk tercih olamktadır.

Hastanelerde, televizyon kanallarında, radyo kanallarında, toplantı salonlarında, konferans salonlarında, sinema salonları gibi bir çok kullanım alanına sahiptirler.