Akustik Labirent Sünger

AnasayfaAkustik Labirent Sünger

Akustik yetenek kazandırılmış ve ses sorunlarına çözüm olarak üretilen ses yutum katsayısı yüksek seviye bir ses yalıtım süngeridir. Poliüretandan elde edilen sünger çeşitleri arasında yer almaktadır. Yanmazlık dayanımı ile aleve karşı direnç gösteren ve sıcaklığa dayanıklı bir malzemedir. Yüzey bölgesi labirent deseninde üretilmektedir. Mineral bazlı yanmazlık katkısı emprenye edilmiştir. Açık gözenekli bu ürün akustik ses problemlerini gidermek amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Labirent sünger sayesinde yankılanma gibi sorunlar artık dert değil. Akustik labirent süngerin uygulandığı ortamda çınlama, yankılanma ve eko gibi ses problemleri oluşmamaktadır. Labirent desenli akustik sünger üretim rengi siyahtır. ISO standartlarına uygun, kalite belgesi mevcut ve yanmazlık sertifikalı bir üründür. Piyasadaki en kaliteli ve standartlara uygun hammade ile ürtilmektedir. Üretimde ileri teknoloji kullanılmaktadır.

Ses yutum değerleri yüksektir. Bu sayede ses yalıtım becerisi ile ortamlar arası istemeyen seslerin geçiş yapmasına engel olmaktadır.

Gürültü seviyesi yüksek olan ortamlarda, bu gürültülerin mekanlar arası geçiş yapmasını önlemek adına labirent süngerin bariyerli modeli kullanılmalıdır. Yanmaz labirent sünger kalınlık çeşitleri 30 mm – 40 mm – 50 mm dir. Plaka boyutu 100 cm x 100 cm dir. Bir paketinde 10 m2 mevcuttur. Fiyatı m2 hesabıyla belirlenmektedir. Kendinden yapışkanlı modelide bulunmaktadır. Yapışkanlı modelinde fiyatı farketmektedir.

Stüdyo, Müzik odası, Kayıt Odası, Enstrüman odası gibi akustik mekanlarda kullanılırlar. Ortamdaki ses performansını arttırmak adına ses sorunlarından arınmak için bire bir üretilmiştir. Yüksek yoğunluk ve kalınlık ses geçirme oranını düşürecektir.

Kullanım Alanları

Havalandırma kanallarında, mekanik dairelerde, jeneratör, kompresör kabinlerinde, kısacası ses yalıtımı gereken her noktada; disko, restoran, sinema, konser, toplantı salonları gibi akustik çözüm gereken alanlarda; havaalanı, devlet binaları gibi kalabalık ortamlarda gürültü ve yankının kontrol altına alınması gereken durumlarda kullanılmaktadır.

Yüksek Performanslı Yalıtım

Yüksek seviyeli seslerin engellenmesi için labirent süngerin tek başına yetmeyeceğini belirtmiştik. Bu gibi durumlarda epdm bariyer dediğimiz ses kesici malzeme akustik düz sünger ve labirent süngerin arasına konulduğunda ciddi derecede ses kesici bir malzeme orataya çıkacaktır. Kullanılanacak süngerlerin kalınlığı ve yoğunlukları ses yutum derecesini direkt olarak etkileyen ana faktörlerden birisidir.

Labirent Sünger Görselleri

Aşağıdaki resimler ürünün temsili resimleridir. Beyaz ve Gri renk seneçekleri melamin bazlı ürünlerde, diğer renkler ise tekno touch modellerinde mevcuttur.

Labirent Sünger Uygulaması

Solvent bazlı sünger yapıştırıcısı sprey tabanca ile yada fırça ile sürülür. Tek yüzeye 3-6 bar hava basıncı ile (istenirse çift yüzeye)ince bir film olarak uygulanır. Uygulamadan sonra kısa bir süre solventin uçması beklenir.Bu süre uygulanan miktara,oda sıcaklığına ve hava akımına göre değişir. Yapıştırıcı uygulanan yüzeyler 3-5 dakika içinde birleştirilmelidir aksi takdirde istenilen sonuçları vermeyebilir. Yapışma akabinde düzeltme mümkün olmadığından birleşme hatasız olmalıdır.

Uygulaması gayet basittir yapıştırıcıyı küçük bir kovaya boşalttıktan sonra parmak rulo aracılığı ile duvara uygulanır ve beklemeden akustik sünger üzerine yapıştırılır. Sünger duvara uygulandığında hemen yapışacaktır.